Et nærbilde av en person som holder et blått klatretau, som går gjennom en karabinkrok.

Hvem kan utføre kontroll av fallsikringsutstyr?

PVU
29.08.2023 fire hjelmer og klatreseler henger på en vegg, klare til bruk

Årlig kontroll av fallsikringsutstyr: hvem kan utføre den, krav og hva kontrollen omfatter

Fallsikringsutstyr skal kontrolleres av en kompetent person minst hver 12. måned, jf. NS-EN 365. Kontrollen kan utføres av en kompetent person eller en kompetent virksomhet som AAK Safety. Enten ved at utstyret sendes inn eller ved at kontrollen gjøres på arbeidsstedet. Den årlige kontrollen kommer i tillegg til brukerkontrollen — den erstatter den ikke.

Hva krever regelverket om kontroll av fallsikringsutstyr?

To regelverk gjelder samtidig, og de svarer på hvert sitt spørsmål.

Forskrift om organisering, ledelse og medvirkning § 15-4 stiller krav til arbeidsgiver. Arbeidsgiver skal ha rutiner for oppbevaring, vedlikehold, kontroll og utskifting av personlig verneutstyr. Ansvaret ligger hos arbeidsgiver, ikke hos den enkelte bruker, og det kan ikke delegeres bort ved å kjøpe en tjeneste.

NS-EN 365 stiller krav til selve kontrollen. Standarden fastsetter at alt fallsikringsutstyr skal kontrolleres av en kompetent person minimum hver 12. måned. Hensikten er at alt utstyr skal gjennomgå et minimum av kvalifiserte kontroller i løpet av levetiden, og at uegnet utstyr blir tatt ut av bruk.

Det er verdt å være tydelig på skillet: tolvmånedersintervallet er et minimum. Produsenten kan i brukerveiledningen anbefale hyppigere kontroll, for eksempel hver sjette måned. Da er det produsentens intervall som gjelder. Les brukerveiledningen og følg det strengeste av kravene.

Hvem kan utføre årlig kontroll?

Svaret er en kompetent person eller kompetent bedrift.

En kompetent person er en som er kvalifisert, opplært og godkjent til å utføre periodisk kontroll på fallsikringsutstyr.

Det er tre måter å dekke dette på:

  • Egen kompetent person: Virksomheten utdanner en eller flere ansatte til å utføre kontrollen internt. AAK Safetys kurs Sakkyndig fallsikring[AA1]  gir godkjent kompetanse til å utføre periodisk kontroll av fallsikringsutstyr. Kurset går over tre dager og avsluttes med teoretisk og praktisk vurdering. Deltakerne kvalifiseres til å kontrollere både eget og andres fallsikringsutstyr.
  • Ekstern virksomhet: AAK Safety utfører kontrollen på oppdrag, enten ved innsending eller på arbeidsstedet.
  • Produsent eller verksted: Enkelte utstyrstyper krever mer enn generell kompetent kompetanse. Sammensatte komponenter kan kreve spesifikk opplæring for å kunne demonteres eller åpnes for kontroll. Her må hver enkelt kontrollør kjenne sin egen begrensning, og mange av produktene vil da kunne kreve ytterligere opplæring typisk ifra leverandør. Eksempler på dette kan være noen typer fallblokker og redningssystemer.

Dette siste punktet er verdt å merke seg for virksomheter som utdanner egne kontrollører: et sakkyndigkurs dekker generell PVU seler, liner, falldempere og koblingsutstyr, men gjør ikke automatisk personen kvalifisert til å kontrollere hele utstyrsparken.

Hva er forskjellen på kompetent person og sakkyndig kontroll av personlig verneutstyr?

Begrepene brukes om hverandre i bransjen, og det skaper forvirring. I praksis handler de om det samme kravet, sett fra to sider.

«Kompetent person» er begrepet NS-EN 365 bruker om den som utfører kontrollen. Det beskriver en kvalifikasjon hos en person — kvalifisert, opplært og godkjent for oppgaven.

«Sakkyndig kontroll av personlig verneutstyr» beskriver selve handlingen: den periodiske kontrollen av PVU som regelverket krever, utført av noen med den kvalifikasjonen. Fallsikringsutstyr er personlig verneutstyr, og faller derfor inn under kravene til PVU i forskrift om organisering, ledelse og medvirkning.

En sakkyndig kontroll av personlig verneutstyr er altså den kontrollen en kompetent person utfører. AAK Safety utfører slik kontroll som sakkyndig virksomhet, og utdanner samtidig kompetente personer gjennom kurset Sakkyndig fallsikring.

Hva skal kontrolleres, og hvor ofte?

Alt fallsikringsutstyr omfattes av kravet. Tabellen viser hovedkategoriene, hvilken standard de er godkjent etter, og hvem som kan utføre kontrollen.

Utstyrstype:  Standard:  Minimumsintervall: Hvem:
Fallsikringssele NS-EN 361 Hver 12. måned Kompetent person
Arbeidsposisjoneringsutstyr og støttestropper NS-EN 358 Hver 12. måned Kompetent person
Fangliner, falldempere og koblingsutstyr   Hver 12. måned Kompetent person
Fallblokker NS-EN 360 Hver 12. måned Noen produkter krever produktspesifikk opplæring. Les bruksanvisning.
Automatiske nedfirings- og redningsenheter   Hver 12. måned Noen produkter krever produktspesifikk opplæring. Les bruksanvisning.
Tau og taumoped   Hver 12. måned Noen produkter krever produktspesifikk opplæring. Les bruksanvisning.
Faste sikringssystemer   Hver 12. måned Noen produkter krever produktspesifikk opplæring. Les bruksanvisning.

 

AAK Safety kontrollerer de fleste typer fallblokker og faste sikringssystemer.

Når må utstyret kontrolleres oftere enn hvert år?

Tolvmånedersintervallet er et minimum. Tre forhold utløser hyppigere kontroll eller umiddelbar vurdering:

  • Produsenten krever det. Brukerveiledningen kan angi et kortere intervall, for eksempel seks måneder. Produsentens intervall gjelder foran minimumskravet.
  • Utstyret har vært utsatt for slitasje, belastning eller skade. Ved fallbelastning eller mistanke om skade, skal utstyret tas ut av bruk inntil det er kontrollert.
  • Brukerkontrollen avdekker noe. Den årlige kontrollen erstatter ikke brukerkontrollen. Utstyret skal kontrolleres av brukeren før hver bruk, og avvik skal føre til at utstyret tas ut av bruk umiddelbart — uavhengig av når neste periodiske kontroll er.

Hvordan merkes og dokumenteres kontrollen?
 

Utstyret skal være merket fra produsenten

Godkjent fallsikringsutstyr skal være CE-merket og ha en tydelig identifikasjonsmerking som blant annet omfatter produsentens navn, serienummer og produksjonsdato, samt hvilken standard utstyret er testet og sertifisert etter.

«Årets farge» er ikke et krav

Fallsikringsutstyr trenger ikke merkes med årets farge slik løfteutstyr gjør. Det som kreves, er at kontrollen faktisk er gjennomført minst hver 12. måned av en kompetent person, og at dette kan dokumenteres. Virksomheter som ønsker det, kan selvsagt velge å bruke fargemerking internt.

Når AAK Safety gjennomfører kontroll hos kunde, kan utstyret merkes med en merkelapp som viser neste kontroll, dersom kunden ønsker det. AAK tar seg da også av dokumentasjonen.

Dokumentasjonen er eierens ansvar

Produsenten skal levere bruksanvisning på et språk sluttbruker lett forstår, sammen med EU-samsvarserklæringen. NS-EN 365 anbefaler at eieren av utstyret oppretter og vedlikeholder en inspeksjons- og brukslogg. Det er eieren som er ansvarlig for at dette gjøres.

AAK Safety har valgt å inkludere en inspeksjons- og brukslogg i alle egenproduserte brukerveiledninger. Loggen har felt for firma, bruker, serienummer, godkjenning og merking, i tillegg til produksjonsdato, når produktet ble pakket og kontrollert ved forsendelse fra AAK Safety, og et felt for første gangs bruk. For komplette sett føres vanligvis ett nummer, som regel på tauet, fordi settet behandles som ett produkt.

Onix Work

Utstyr kjøpt hos AAK Safety kan etter avtale registreres i utstyrsportalen Onix Work, der kunden får tilgang til dokumentasjon, brukerveiledninger og samsvarserklæringer samlet.

Slik bestiller du kontroll hos AAK Safety

Kontrollen kan gjennomføres på to måter:

  • Innsending. Utstyret sendes til AAK Safety sammen med utfylt skjema for periodisk kontroll. Skjemaet finnes på aaksafety.no. AAK kan tilby lån eller leie av utstyr i perioden kontrollen pågår, slik at arbeidet ikke stopper opp.
  • Kontroll på arbeidsstedet. AAK Safety kommer til arbeidsplassen og gjennomfører kontrollen der utstyret er.
     

Bestill kontroll her

Eller ring oss på: +47 71 22 71 00,

Ofte stilte spørsmål

Må fallsikringsutstyr kontrolleres hvert år selv om det ikke har vært i bruk?

Ja. NS-EN 365 setter kravet til minst hver 12. måned uavhengig av bruksmengde. Utstyr eldes også når det ligger lagret.

Kan vi kontrollere utstyret selv, eller må det gjøres av en ekstern virksomhet?

Kontrollen på mye av utstyret kan gjøres internt, forutsatt at den utføres av en kompetent person. AAK Safetys kurs Sakkyndig fallsikring gir denne kompetansen. Fallblokker og automatiske nedfirings- og redningsenheter krever produktspesifikk opplæring og er ikke dekket av standardkurset.

Hvor lang tid tar en kontroll, og hvor lenge er utstyret utilgjengelig?

AAK Safety kan tilby lån eller leie av utstyr mens kontrollen pågår slik at nedetiden minimeres.

Hva er levetiden på en fallsikringssele?

Genrelt sett er det 10 års levetid på mykt materiale, og evig levetid for metall. Les brukerveiledning nøye, og følg opp funksjon/slitasje/skade etc.

Mange seler har utskiftbare deler som forlenger levetiden, men når de delene som ikke kan skiftes ut er utdatert, gir ikke utstyret god nok verneevne lenger. En kassert arbeidssele skal heller ikke brukes privat.

Kontrollerer AAK Safety også faste sikringssystemer og taumoped?

AAK Safety kontrollerer de fleste typer fallblokker, taumopeder og faste sikringssystemer.