Portrettbilde av en kvinne med langt lyst hår, iført arbeidsklær og en vernehjelm med visir

En rammeavtale som sørger for sikkert arbeid i strømmasta

14.09.2026

Tensios rammeavtale med AAK Safety sikrer at alle som skal jobbe i høyden har riktig utstyr og kurs for å jobbe trygt i høyden. – Men kurs og utstyr er ingen hvilepute, vi må jobbe med sikkerhetskulturen og rutinene hver dag, sier Ole Tronhus, HMS koordinator Tensio TS.

Tensio er et av Norges største strømnettselskaper, og har regionansvaret for strømforsyningen til Trøndelag. Tensio har over 500 medarbeidere, som er fordelt på 20 ulike lokasjoner rundt om i Trøndelag. 

Rundt 200 av disse skal kurses årlig, og kursene gjennomføres på ulike lokasjoner av AAK Safety.

– De siste to årene har AAK Safety kjørt årlig nedfiringskurs og taumopedopplæring for oss. I tillegg kommer de for å kontrollere alt fallsikringsutstyret vårt. Vi kjøper inn mye av dette gjennom AAK Safety, forteller Ole Tronhus. 

Effektiviserer kursene

Disse to årene har to ansatte hos AAK reist rundt til alle lokasjoner mellom Frøya og Kolvereid for kursing og kontroll. Til neste år er planen å samle alle ansatte på to ulike steder.

– Det har vært et lappeteppe for kunderådgiverne John Oshaug og Nils Bjarne Krohn i AAK Safety å legge ruta mellom alle lokasjonene våre, så neste år effektiviserer vi og har rullerende kurs på to ulike steder slik at alle montørlag får med seg opplæringen. 

Leveranse på øverste hylle

Tronhus og Tensio er veldig fornøyd med oppfølgingen de får fra AAK Safety.

– Vi synes det AAK leverer er på øverste hylle! De har gjennomgående god kunnskap, følger oss opp tett og gir oss beskjed om vi bør gjøre noe annerledes eller bytte ut noe som er avleggs. 

– AAK Safety har lite konkurranse egentlig, det er ingen som kan levere på samme nivå som dem, sier Tronhus.  

Tronhus hadde 40 årsjubileum i Tensio 1. juni i 2026, og har stort sett jobbet med linje hele tiden.. Eller det vil si at han begynte i Trondheim E-verk i 1986. E-verket ble først kjøpt opp av Statkraft så Trønderenergi, og deretter ble Nettselskapet i Nord Trøndelag e- verk og Nettselskapet i Trønderenergi til Tensio.  

Terping må til

Han merker nå en endring i sikkerhetstankegangen ute i felt. Men det er fortsatt ting å ta tak i. 

– Vi har fortsatt hendelser, dessverre. Men vi prøver å terpe på to barrierer og kameratsjekk! Kameratsjekk er veldig viktig, men dette må påminnes hele tiden.Vi har utviklet klatreinstrukser som vi hele tiden må terpe på for å få det inn i rutinene til alle.

De har tradisjonelt kjørt intern opplæring av lærlingene i selskapet, men fra i høst vil de at AAK Safety skal stå for denne opplæringen også. 

– Vi har 12 nye lærlinger fra i høst. De får de samme uvanene som montørene hvis de ikke får skikkelig opplæring. 

Et veldrevet selskap med vekt på sikkerhet

Kunderådgiver i AAK Safety, Nils Bjarne Krohn, er ansvarlig for avtalen med Tensio og roser selskapet for å sette sikkerheten høyt. 

– Vi opplever Tensio som et veldrevet selskap når det kommer til arbeid i høyden. De evner og ønsker å bruke nok tid og ressurser på at de ansatte skal ha skikkelig utstyr, og at de får den kompetansen de trenger for å utføre jobben på en trygg og effektiv måte, sier Krohn.

Når Tensio skal sette i gang større prosjekter som innebærer mye klatring, eller en litt annen type arbeid i høyden enn de vanligvis utøver, setter de opp øvingsdager med fokus på dette. 

– Det er en forbilledlig måte å tilnærme seg slike utfordringer på, mener Krohn.

Om Tensio: 

Tensio er et konsern med Tensio AS som morselskap, Tensio TS og Tensio TN som datterselskaper.

Forsyningsområdet har en befolkning på rundt 500 000 innbyggere og er i areal på størrelse med hele Danmark.